Telefón:

0905 351 001

E-mail:

grochova.ivana@gmail.com

Adresa:

Koceľova 17, Bratislava

Časté otázky

Časté otázky: Je terapia vhodná aj pre zdravých ľudí?

Túto terapiu vyhľadávajú aj zdraví ľudia, lebo sa po nej cítia uvoľnenejší, vyrovnanejší  a spokojnejší. Užívajú si stav hlbokej relaxácie a vnútorného ticha. Načerpajú energiu na uskutočňovanie svojich plánov. Posilňuje sa ich imunitný systém, znižuje sa stresová hladina, zlepšuje sa rovnováha hormónov a pocit telesnej a duševnej pohody. Pre mnohých je kraniosakrálna terapia spôsobom, ako sa dostať do kontaktu so svojím telom a porozumieť jeho prepojeniu s psychikou. Tak sa môže kranio stať aj cestou sebapoznania a sebarozvoja.

Treba absolvovať viac opakovaní?

Kraniosakrálna terapia pristupuje ku klientom individuálne. Nie je vopred stanovený počet sedení, ktorý povedie k žiadanému výsledku. Niekedy sa môžu problémy stratiť už po prvom ošetrení. Z mojej skúsenosti odporúčam terapiu opakovať po úvodnej konzultácii ešte aspoň raz. 
Kraniosakrálne ošetrenie sa môže stať aj súčasťou pravidelnej starostlivosti o vaše fyzické i psychické zdravie. Môžete ho absolvovať raz mesačne alebo s inou frekvenciou ako prevenciu, obnovenie rovnováhy a povzbudenie samoozdravných mechanizmov tela.

Má taký jemný dotyk účinok?

Áno. Pre mnohých ľudí, zvyknutých na klasickú tlakovú masáž, je nepochopiteľné, ako môže taký ľahký dotyk spôsobiť silné zmeny v organizme. U kraniosakrálnej terapie ide skutočne len o jemné prikladanie rúk s váhou listovej obálky. Silný tlak vyvoláva protitlak, čiže odpor, pri jemnom dotyku sa telo dokonale uvoľní a otvorí sa liečivému procesu. Zároveň sa aj terapeut otvára svojej intuícii a necháva sa viesť svojimi rukami. Nie hlava, ale ruky sú v tomto prípade nástrojom na získavanie informácií a komunikáciu s pacientom. 

Potrebujem mať pri sebe lekárske správy?

Nie. Na terapii sa nebudeme rozprávať o diagnózach, ale o symptómoch, ktoré vás trápia, ako ich vy subjektívne prežívate. Aj psychické problémy ako úzkosť, depresia, nadmerný stres sa prejavujú v telesnej rovine – niekoho bolí chrbtica, inému búši srdce a u ďalšieho môže trpieť trávenie. Symptómy sú rečou tela, ktorou sa nám snaží povedať, kde svojím konaním a myslením ubližujeme sami sebe.

Čo má klient pri terapii cítiť?

Každý klient je jedinečný, preto aj pocity pri terapii sú jedinečné. Nedá sa povedať, že existujú dobré a zlé alebo správne a nesprávne pocity. Všetko, čo pri terapii cítite, je v poriadku a je to súčasť liečebného procesu. Terapeut sa usiluje vytvoriť atmosféru bezpečia a prijatia, v ktorej klient môže odložiť potrebu kontroly a posudzovania.
Kraniosakrálne ošetrenie má väčšinou formu hlbokej relaxácie a úplného uvoľnenia tela i mysle. Klienti sa často ocitajú v hladine alfa, niekedy aj na chvíľu zaspia. Niektoré dotyky môžu vyvolať emocionálnu reakciu, ktorú terapeut pomáha klientovi citlivo spracovať. 

Čo terapia prináša tehotným ženám?

Pre tehotné ženy môže byť kraniosakrálna terapia spôsobom, ako sa naladiť na príchod dieťatka, odbúrať stres, spracovať prípadné obavy z pôrodu a materstva. Nadchádzajúce mamičky sa počas terapie dokážu prepojiť s bábätkom a zažiť vzájomnú súhru. Vo fyzickej rovine pomáha terapia uvoľniť napätie v oblasti krížov, bedrových kĺbov a tlak na bránicu, ako aj zmierniť opuchy či únavu. 
Terapia je bezpečná pre ženu i dieťatko, ale vzhľadom na skryté komplikácie ju nevykonávam u žien v prvom trimestri.

Musím dodržať nejaké obmedzenia pred a po terapii?

Kraniosakrálna terapia si nevyžaduje špeciálne opatrenia. Pri vstupnom pohovore vylúčime prípadné kontraindikácie, ktoré si môžete prečítať tu.  Na terapiu je nevhodné prísť po požití omamných látok či alkoholu. Odporúčam tesne pred terapiou nejesť veľké množstvo jedla alebo ťažko stráviteľné pokrmy. 
Po terapii sa klienti môžu cítiť unavení a ospalí. Ak je to možné, vyhraďte si čas na oddych. Pospite si, ak sa vám bude chcieť spať. V daný deň necvičte a nevykonávajte fyzicky náročnú činnosť, aby telo malo priestor na spracovanie zmien po uvoľnení blokád v kraniosakrálnom systéme. 

Musia malé deti pri terapii nehybne ležať?

Vôbec nie. Terapia u detí do 7 rokov vyzerá úplne ináč ako u dospelých a trvá kratšie, približne pol hodiny. 
Prvým krokom je navodiť atmosféru dôvery, pretože malé deti sa zvyknú obávať neznámeho prostredia a dotyku cudzieho človeka. Samotné ošetrenie sa potom prispôsobuje dieťaťu, napríklad dojčatá niekedy ošetrujem priamo pri dojčení, batoľatá pri hre, škôlkari môžu počúvať obľúbenú rozprávku alebo si prezerať knižku. Rešpektujem, ak dieťa dotyk odmieta. V tom prípade je alternatívnym riešením ošetrenie rodiča. Ak sa uvoľní napätie u rodiča, ovplyvní to spravidla aj nežiaduce správanie či iné problémy dieťaťa.
Deti od 7 rokov vyššie už dokážu ležať na masážnom stole, dĺžka terapie sa postupne s rastúcim vekom predlžuje.